Permit Number: T08EL01241
Parcel: 10601228C
Address:
3653 N 1ST AV
Review Status: Completed
Review Details: ELECTRICAL
Permit Number - T08EL01241
Review Name: ELECTRICAL
Review Status: Completed
Review Date Reviewer's Name Type of Review Description Status Comments
07/14/2008 LINDA BUCZYNSKI ELECTRICAL-COMMERCIAL REVIEW Approv-Cond T08EL01241 7/3/08
1. Ampacity of #3 conductor is 100A. Not Protected by the 125A Fuses.
2. Provide for the bond to be #4, not #6, on the Grounding System. Reference NEC Table 250.66.
3. TEP does not provide a single phase, 120/208V electrical service.
4. If this is an overhead 240V service, please note that TEP does not publish available fault current for this as a commercial service. SR-510 directs the reader to contact TEP for fault current.